AX7MCF3-720.0000
Mfr.Part #
AX7MCF3-720.0000
Description
XTAL OSC XO 720.0000MHZ CML SMD
Current - Supply (Disable) (Max) :
67mA
Packaging :
Strip
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Supply Current :
68 mA
Mounting Feature :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.8V
Current - Supply (Max) :
68mA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Min Supply Voltage :
1.71 V
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Oscillator Type :
CML
Frequency :
720MHz
8-SMD, No Lead
Symmetry-Max :
55/45%
Max Supply Voltage :
1.89 V
Function :
Enable/Disable
Abracon Corporation
Reach Compliance Code :
Compliant
Fall Time-Max :
0.35ns
Type :
XO (Standard)
Output Load :
50 OHM
Absolute Pull Range (APR) :
Voltage - Supply :
1.8V
Height :
1.9 mm
Package :
Strip
Rise Time-Max :
0.35ns
CML
Operating Frequency :
720MHz
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Max Operating Temperature :
85 °C
Frequency Stability :
±25ppm
yes
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)