AX7MCF2-61.4400
Mfr.Part #
AX7MCF2-61.4400
Description
XTAL OSC XO 61.4400MHZ CML SMD
Current - Supply (Max) :
68mA
Frequency Stability :
±25ppm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
XO (Standard)
Frequency :
61.44MHz
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fall Time-Max :
0.35ns
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Disable) (Max) :
67mA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Operating Frequency :
61.44MHz
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Symmetry-Max :
55/45%
Package :
Strip
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Absolute Pull Range (APR) :
Supply Voltage :
1.8V
Packaging :
Strip
Voltage - Supply :
1.8V
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm