AX7MCF1-693.4800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX7MCF1-693.4800
Manufacturer
Abracon
Package / Case
8-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 693.4800MHZ CML SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Output Load :
50 OHM
Abracon Corporation
Current - Supply (Max) :
68mA
Frequency Stability :
±25ppm
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Fall Time-Max :
0.35ns
Oscillator Type :
CML
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
XO (Standard)
Operating Frequency :
693.48MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supply Voltage :
1.8V
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Strip
Voltage - Supply :
1.8V
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Base Resonator :
Crystal
Frequency :
693.48MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rise Time-Max :
0.35ns
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Output :
CML
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Ratings :
Series :
ClearClock™ AX7
Symmetry-Max :
55/45%
Function :
Enable/Disable
Mounting Feature :
Packaging :
Strip
Absolute Pull Range (APR) :
Package / Case :
8-SMD, No Lead
Current - Supply (Disable) (Max) :
67mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C