AX7MBF1-500.5000C
Mfr.Part #
AX7MBF1-500.5000C
Description
XTAL OSC XO 500.5000MHZ CML SMD
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Frequency Stability :
±25ppm
Current - Supply (Disable) (Max) :
67mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Strip
Ratings :
Surface Mount :
yes
Operating Frequency :
500.5MHz
Voltage - Supply :
2.5V
Output Load :
50 OHM
Absolute Pull Range (APR) :
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Frequency :
500.5MHz
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Fall Time-Max :
0.35ns
Abracon Corporation
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Supply Voltage :
2.5V
Mounting Feature :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
68mA
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Packaging :
Strip
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
ClearClock™ AX7
Rise Time-Max :
0.35ns
Base Resonator :
Crystal
Symmetry-Max :
55/45%
Oscillator Type :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm