AX7MBF1-159.3750C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX7MBF1-159.3750C
Manufacturer
Abracon
Package / Case
8-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 159.3750MHZ CML SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Series :
ClearClock™ AX7
Supply Voltage :
2.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Max) :
68mA
Current - Supply (Disable) (Max) :
67mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Absolute Pull Range (APR) :
Base Resonator :
Crystal
Output :
CML
Package / Case :
8-SMD, No Lead
Type :
XO (Standard)
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Frequency :
159.375MHz
Package :
Strip
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Frequency Stability :
±25ppm
Function :
Enable/Disable
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Mounting Type :
Surface Mount
Symmetry-Max :
55/45%
Voltage - Supply :
2.5V
Rise Time-Max :
0.35ns
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Fall Time-Max :
0.35ns
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Packaging :
Strip
Operating Frequency :
159.375MHz