AX7DCF1-75.0000
Mfr.Part #
AX7DCF1-75.0000
Description
XTAL OSC XO 75.0000MHZ LVDS SMD
Oscillators
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Abracon Corporation
Packaging :
Strip
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supply Voltage :
1.8V
Symmetry-Max :
55/45%
Mounting Feature :
Surface Mount
Fall Time-Max :
0.35ns
Frequency :
75MHz
Current - Supply (Max) :
70mA
Surface Mount :
yes
Frequency Stability :
±25ppm
Current - Supply (Disable) (Max) :
65mA
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Rise Time-Max :
0.35ns
Function :
Enable/Disable
Base Resonator :
Crystal
Voltage - Supply :
1.8V
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Operating Frequency :
75MHz
Absolute Pull Range (APR) :
Package :
Strip
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Load :
100 Ohm
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)