AX7DBF1-500.0000C
Mfr.Part #
AX7DBF1-500.0000C
Description
XTAL OSC XO 500.0000MHZ LVDS SMD
Oscillators
Operating Frequency :
500MHz
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Oscillator Type :
LVDS
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Function :
Enable/Disable
Output Load :
100 Ohm
Voltage - Supply :
2.5V
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Disable) (Max) :
65mA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Compliant
Abracon Corporation
Mounting Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Base Resonator :
Crystal
Supply Voltage :
2.5V
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Package :
Strip
Output :
LVDS
Fall Time-Max :
0.35ns
Packaging :
Strip
Current - Supply (Max) :
70mA
Absolute Pull Range (APR) :
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Frequency Stability :
±25ppm
Rise Time-Max :
0.35ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT; TAPE
Symmetry-Max :
55/45%
Frequency :
500MHz