AX7DBF1-50.0000C
Mfr.Part #
AX7DBF1-50.0000C
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ LVDS SMD
Voltage - Supply :
2.5V
Abracon Corporation
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Frequency :
50MHz
Symmetry-Max :
55/45%
LVDS
Output Load :
100 Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminals :
8
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Current - Supply (Max) :
70mA
Fall Time-Max :
0.35ns
1 (Unlimited)
Oscillator Type :
LVDS
Operating Frequency :
50MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Ratings :
Supply Voltage :
2.5V
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Package :
Strip
Frequency Stability :
±25ppm
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Absolute Pull Range (APR) :
Reach Compliance Code :
Compliant
yes
Packaging :
Strip
Series :
ClearClock™ AX7
Additional Feature :
ENABLE/DISABLE FUNCTION; COMPLEMENTARY OUTPUT
Rise Time-Max :
0.35ns
Current - Supply (Disable) (Max) :
65mA