AX7DBF1-409.6000C
Mfr.Part #
AX7DBF1-409.6000C
Description
XTAL OSC XO 409.6000MHZ LVDS SMD
Oscillators
Mounting Feature :
Surface Mount
Output Load :
100 Ohm
Package :
Strip
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Supply Voltage :
2.5V
Packaging :
Strip
Frequency Stability :
±25ppm
Abracon Corporation
Frequency :
409.6MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Supply :
2.5V
Rise Time-Max :
0.35ns
Height - Seated (Max) :
0.075 (1.90mm)
Oscillator Type :
LVDS
Current - Supply (Disable) (Max) :
65mA
Mounting Type :
Surface Mount
Fall Time-Max :
0.35ns
Series :
ClearClock™ AX7
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Type :
XO (Standard)
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Package / Case :
8-SMD, No Lead
Operating Frequency :
409.6MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Symmetry-Max :
55/45%
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
yes
Current - Supply (Max) :
70mA