AX5DCF1-166.6667
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX5DCF1-166.6667
Manufacturer
Abracon
Package / Case
8-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
OSC XO 166.666666MHZ 1.8V LVDS
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Oscillators
Package / Case :
8-SMD, No Lead
Frequency Stability :
±20ppm
Fall Time-Max :
0.4ns
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
1.8V
Operating Frequency :
166.6667MHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
70mA
Symmetry-Max :
55/45%
Ratings :
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 1.4mm
Frequency :
166.666666MHz
Voltage - Supply :
1.8V
Rise Time-Max :
0.4ns
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Function :
Enable/Disable
Mounting Type :
Surface Mount
Base Resonator :
Crystal
Package :
Bulk
Surface Mount :
yes
Output :
LVDS
Current - Supply (Max) :
80mA
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
ClearClock™ AX5
Operating Temperature :
-40°C~85°C