AX250-PQG208M
Mfr.Part #
AX250-PQG208M
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 115 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Package / Case :
208-BFQFP
RAM Size :
6.8kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
3A001.A.2.C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Outputs :
248
Series :
Axcelerator
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.99 ns
Length :
28mm
Number of Terminations :
208
Number of Pins :
208
Terminal Form :
Gull wing
Width :
28mm
Propagation Delay :
990 ps
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of I/O :
115
Power Supplies :
1.51.5/3.32.5/3.3V
Frequency :
649MHz
Operating Supply Voltage :
1.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Registers :
Tray
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Screening Level :
MIL-STD-883 Class B
Total RAM Bits :
Base Part Number :
AX250
Turn On Delay Time :
990 ps
Number of LABs/CLBs :
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
1.5V
Height :
3.4mm
Datasheets
AX250-PQG208M
1.5V V 990 ps ns FPGAs Axcelerator Series 649MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
AX250-PQG208M Overview
There is a 208-BFQFP package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 115 I/Os are available for transferring data more efficiently. It is powered from a supply voltage of 1.5V. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 1.425V~1.575V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the Axcelerator series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -55°C~125°C TA. The device has 248 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 208. There are 55296 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number AX250. There is a maximum RAM si6.8kBe of 6.8kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. It has a total of 208 pins that are designed for it. 4224 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 1.5V supply voltage. Power is provided by a 1.51.5/3.32.5/3.3V battery that is included with the device. There are 250000 gates that make up its basic building block. During the process of storing and transferring data, 2816 registers are used. With a frequency of 649MHz, it delivers high efficiency.
AX250-PQG208M Features
115 I/Os
Up to 55296 RAM bits
208 LABs/CLBs
2816 registers
Operating from a frequency of 649MHz