AX125-2FGG324
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AX125-2FGG324
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
324-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 168 I/O 324FBGA
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Speed Grade :
2
Supply Voltage :
1.5V
RAM Size :
2.3kB
Base Part Number :
AX125
Packaging :
Tray
Total RAM Bits :
Published :
Turn On Delay Time :
740 ps
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Propagation Delay :
740 ps
Weight :
400.011771mg
Number of Gates :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e1
Number of I/O :
168
Operating Supply Voltage :
1.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of LABs/CLBs :
Length :
19mm
Number of Outputs :
168
Series :
Axcelerator
Height :
1.25mm
Package / Case :
324-BGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
870MHz
Terminal Pitch :
1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
324
Terminal Form :
Ball
Terminal Position :
BOTTOM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Registers :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Width :
19mm
Number of Terminations :
324
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.74 ns
Datasheets
AX125-2FGG324
1.5V V 740 ps ns FPGAs Axcelerator Series 870MHz MHz 324-BGA 1mm mm 324
AX125-2FGG324 Overview
The package that contains this software is called 324-BGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 168 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. There are many types of FPGAs in the Axcelerator series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~70°C TA while the machine is operating. A device such as this one has 168 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 324 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 18432. If you are looking for related parts, you can use the base part number AX125 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si2.3kBe of this FPGA module must reach 2.3kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 324 pins are used in the design. 2016 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 125000 gates. In order to store and transfer data, a total of 1344 registers are used. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 870MHz.
AX125-2FGG324 Features
168 I/Os
Up to 18432 RAM bits
324 LABs/CLBs
1344 registers
Operating from a frequency of 870MHz