AWH26G-E232-IDC-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH26G-E232-IDC-R
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER 26POS IDC GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Header
Length :
67.6mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Lead Free :
Lead Free
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Height :
19.1mm
Wire/Cable Type :
Ribbon
Color :
Gray
Number of Positions :
26
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Grey
Body Depth :
0.756 inch
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Plating Thickness :
100μin
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Material :
Plastic
Body/Shell Style :
Receptacle
Rated Current (Signal) :
3A
Cable Termination :
IDC
Total Number of Contacts :
26
HTS Code :
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Termination Type :
IDC
Published :
Reliability :
COMMERCIAL
Wire Type :
Ribbon Cable
Feature :
Feed Through
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Brass
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Panel
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Tray
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Operating Temperature (Max) :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
8.2mm