AWH 40G-E232-IDC
Mfr.Part #
AWH 40G-E232-IDC
Description
CONN HEADER 40POS IDC GOLD
Stock
636
In Stock :
636
Free Hanging, Panel Mount
Connector Type :
Header
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.78 inch
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Reference Standard :
UL
Body Length or Diameter :
3.346 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Pitch :
0.100 2.54mm
Rated Current (Signal) :
3A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Length - Termination :
0.096 inch
Color :
Gray
Plating Thickness :
1μin
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Rows :
2
Operating Temperature (Max) :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Design :
PREASSEM CONN
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Cable Termination :
IDC
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish :
Gold
Wire Type :
Ribbon Cable
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)