AWH 40G-E222-IDC
Mfr.Part #
AWH 40G-E222-IDC
Description
CONN HEADER 40POS IDC GOLD
POLARIZED HOUSING
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Rated Current (Signal) :
3A
Wire Type :
Ribbon Cable
Termination Type :
IDC
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Cable Termination :
IDC
Number of Positions :
40
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Additional Feature :
RoHS Compliant
Pitch :
0.100 2.54mm
Mounting Option 2 :
LOCKING
Connector Type :
Header
Body Depth :
0.756 inch
Packaging :
Tube
Contact Design :
PREASSEM CONN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body/Shell Style :
Receptacle
Plating Thickness :
100μin
Operating Temperature (Max) :
105°C