AWH 40G-E202-IDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH 40G-E202-IDC
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER 40POS IDC GOLD
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Additional Feature :
RoHS Compliant
Plating Thickness :
100μin
Contact Design :
PREASSEM CONN
Color :
Gray
Number of Positions :
40
Pitch :
0.100 2.54mm
Operating Temperature (Max) :
105°C
Rated Current (Signal) :
3A
Mounting Type :
Panel Mount
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body Depth :
0.756 inch