AWH 26G-0232-IDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH 26G-0232-IDC
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER 26POS IDC GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Design :
PREASSEM CONN
Wire Type :
Ribbon Cable
Body Depth :
0.779 inch
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Feed Through
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Factory Lead Time :
23 Weeks
Mounting Option 2 :
LONG LATCH
Body Length or Diameter :
3.356 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
26
Rated Current (Signal) :
3A
Plating Thickness :
1μin
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Tube
Length - Termination :
0.096 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
0.100 2.54mm
Total Number of Contacts :
26
Termination Type :
IDC
Mounting Option 1 :
LOCKING
Reference Standard :
UL
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Number of Rows :
2
Color :
Gray
Cable Termination :
IDC
Contact Material :
Brass
Operating Temperature (Max) :
105°C
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V