AWH 24G-E202-IDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH 24G-E202-IDC
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER 24POS IDC GOLD
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Contact Design :
PREASSEM CONN
Factory Lead Time :
23 Weeks
Connector Type :
Header
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
24
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
2
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Rated Current (Signal) :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
24
Plating Thickness :
100μin
Operating Temperature (Max) :
105°C
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Mounting Option 1 :
LOCKING
Body Depth :
0.756 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Panel Mount
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Type :
Male Pin
Packaging :
Tray
Wire Type :
Ribbon Cable
Cable Termination :
IDC
Feature :
Feed Through
Contact Finish :
Gold
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Termination Type :
IDC
Body Length or Diameter :
3.143 inch