AWBR-400-02-SR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWBR-400-02-SR1
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
LED CONNECTOR
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Solid State Lighting Connector Assemblies
Pitch :
0.157 4.00mm
Current Rating (Amps) :
9A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Published :
Style :
Board to Cable/Wire
Wire Gauge :
18-20 AWG
Contact Finish :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
2
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Termination :
Solder
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Connector Type :
Receptacle, Poke-In Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
23 Weeks
Datasheets
AWBR-400-02-SR1
ASSMANN WSW Components AWBR-400-02-SR1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Molex
    LITE-TRAP CONTACT TERMINAL
  • TE Connectivity AMP Connectors
    PLUG, 2P LATCHED POKE-IN WTW CON
    CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 4MM
    CONN SSL RECEPTACLE 1POS SOLDER
  • KYOCERA AVX
    CONN SSL SOCKET 2POS 3MM SOLDER