AVRL101A6R8GTA
Mfr.Part #
AVRL101A6R8GTA
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
VARISTOR 27V 0402
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Varistor Voltage :
27V
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Rated AC :
27V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
6.8pF
ESD Protection :
yes
Number of Circuits :
1
Termination :
SMD/SMT
Capacitance @ Frequency :
6.8pF @ 1MHz
Material :
Zinc
Resistor Type :
VARISTOR
Published :
Length :
1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Max Voltage Rating (DC) :
10V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
AVRL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
500μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reference Standard :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
10V