AVO100-48S2V5-6L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVO100-48S2V5-6L
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 100W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
36V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Output (Max) :
35A
Voltage - Input (Max) :
75V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Published :
Number of Outputs :
1
Voltage - Isolation :
2.25kV
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
8-DIP Module, 1/8 Brick
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
90.8%
Size / Dimension :
2.28Lx0.90W x 0.38 H 57.9mmx22.9mmx9.6mm
Voltage - Output 1 :
2.5V
Series :
AVO100 (100W)
Power (Watts) :
100W