AVE300-48S1V2-4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVE300-48S1V2-4
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
11-DIP Module, 1/2 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.2V 300W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
36V
Power (Watts) :
300W
Current - Output (Max) :
60A
Applications :
ITE (Commercial)
Series :
AVE300 (198W)
Efficiency :
86%
Packaging :
Tray
Published :
Voltage - Input (Max) :
75V
Operating Temperature :
-40°C~55°C
Package / Case :
11-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Isolation :
1.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
1.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.37 H 61.0mmx57.9mmx9.5mm