AVC40I-101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AVC40I-101J
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
100UH 5% AXIAL VARNISHED CHOKE
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
Ratings :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Q @ Freq :
107 @ 790kHz
Features :
Inductance Frequency - Test :
790 kHz
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.290" Dia x 0.875" L (7.37mm x 22.23mm)
Type :
DC Resistance (DCR) :
3Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
Material - Core :
Ferrite
Package :
Bag
Current Rating (Amps) :
400 mA
Inductance :
100 µH