AU02YC103KA76N
Mfr.Part #
AU02YC103KA76N
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AU02YC103KA76N
KYOCERA AVX AU02YC103KA76N
AU 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
AU02YC103KA76N Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
AU02YC103KA76N Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm