ATXMEGA32D4-MHK
Mfr.Part #
ATXMEGA32D4-MHK
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tray
EEPROM Size :
1K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/O :
34
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Base Part Number :
ATXMEGA32
Speed :
32MHz
Package :
Tray
Base Product Number :
ATXMEGA32
Published :
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Processor :
AVR
RAM Size :
4K x 8
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Data Converter :
A/D 12x12b
Series :
AVR® XMEGA
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Data Converters :
A/D 12x12b
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~3.6V