ATXMEGA32A4U-ANR
Mfr.Part #
ATXMEGA32A4U-ANR
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Data Converters :
A/D 12x12b, D/A 2x12b
Number of Terminals :
44
Number of Pins :
44
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Seated Height-Max :
1.2 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DAC Channels :
yes
Bit Size :
16
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Core Size :
8/16-Bit
Minimum Operating Temperature :
0 C
Base Part Number :
ATXMEGA32
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~3.6V
Interface Type :
2-Wire, SPI, USB
Tradename :
XMEGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Width :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Timers/Counters :
5 Timer
Number of I/Os :
34 I/O
Additional Feature :
IT IS ALSO OPERATES IN 12 MHZ AT 1.6 V MINIMUM
Microchip
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
ROM Programmability :
Internal
Data Bus Width :
8 bit/16 bit
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
QUAD
Speed :
32MHz
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Frequency :
32MHz
Program Memory Type :
Flash
Memory Size :
32kB
Height Seated (Max) :
1.2mm
PWM Channels :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
1K x 8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
12 Channel
Core Processor :
AVR
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Program Memory Size :
32KB 16K x 16
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/O :
34
Pbfree Code :
Package Shape :
Square
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Series :
AVR® XMEGA® A4U
RoHS :
Details
Package / Case :
44-TQFP
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
Supply Voltage :
3V
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
4K x 8
Data Converter :
A/D 12x12b; D/A 2x12b
Length :
10mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.8mm
Base Product Number :
ATXMEGA32
Terminal Form :
Gull wing
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
DAC Resolution :
12 bit
Surface Mount :
Number of I/O Lines :
34
DMA Channels :
Datasheets
ATXMEGA32A4U-ANR
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8/16-Bit Microcontroller AVR® XMEGA® A4U Series ATXMEGA32 44 Pin 32MHz 3V 44-TQFP
ATXMEGA32A4U-ANR Overview
There is a 44-TQFP package available. The board has 34 I/Os. Using the Mounting Type Surface Mount, the MCU is mounted on PCB. A 8/16-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of memory it uses for its program is FLASH. 0°C~105°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. AVR® XMEGA® A4U-series components are electrical components. In the case of this Microcontroller, the memory size of the program is 32KB 16K x 16. Powered by a AVR Core processor. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip terminations are 44. As a result, this Microcontroller comes with a 16-bit size. Input voltage for the chip is 3V volts. A total of YES DMA channels are available. This IC part has a memory size of 32kB. There are a number of alternatives to the base part number ATXMEGA32 that you can find. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. Using YES PWM channels, the device works. On the chip, there are 44 pins that can be accessed. It comes with 5 Timer timers/counters that can be set up. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: IT IS ALSO OPERATES IN 12 MHZ AT 1.6 V MINIMUM. The device has a total of 12 Channel ADC channels in total.