ATXMEGA16E5-M4UR
Mfr.Part #
ATXMEGA16E5-M4UR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
32-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 32UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Watchdog Timer :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Integrated Cache :
No
Supply Current-Max :
10 mA
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Status :
Active
Length :
4mm
Terminal Form :
NO LEAD
Contact Plating :
Tin
RoHS :
Details
Number of Terminations :
32
Factory Lead Time :
18 Weeks
Format :
FIXED-POINT
On Chip Data RAM Width :
16
Oscillator Type :
Internal
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~3.6V
Frequency :
32MHz
Base Product Number :
ATXMEGA16
Pbfree Code :
yes
Temperature Grade :
Industrial
Package Shape :
Square
Number of Terminals :
32
CPU Family :
AVR RISC
Package / Case :
32-UFQFN Exposed Pad
ROM Programmability :
Flash
Base Part Number :
ATXMEGA16
RAM (bytes) :
RAM (words) :
Memory Size :
16kB
Number of External Interrupts :
2
Tradename :
XMEGA
Supply Voltage :
1.8V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N32
Number of Timers/Counters :
3
DAC Channels :
Has ADC :
RAM Size :
2K x 8
EEPROM Size :
512 x 8
On Chip Program ROM Width :
16
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.6V
Terminal Position :
QUAD
Power Supplies :
1.8/3.3 V
Interface :
2-Wire, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Data Converter :
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Low Power Mode :
No
ROM (words) :
Number of I/Os :
26 I/O
Supplier Device Package :
32-UQFN (4x4)
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height Seated (Max) :
0.6mm
Interface Type :
2-Wire, SPI, USART
Brand :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
Memory Type :
FLASH, SRAM
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x12b, D/A 2x12b
Core Size :
8/16-Bit
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
Boundary Scan :
Device Core :
AVR
Speed :
32MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Data Bus Width :
8B
DMA Channels :
Interfaces :
SPI/TWI/USART
Number of I/O Lines :
26
Number of DMA Channels :
4
Number of I/O :
26
Number of ADC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Seated Height-Max :
0.6 mm
Microchip
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PWM Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Qualification Status :
Not Qualified
Bit Size :
Published :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Pitch :
0.4mm
Width :
4 mm