ATXMEGA16C4-CU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATXMEGA16C4-CU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
49-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLSH 49VFBGA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Data Converters :
A/D 16x12b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
yes
Base Part Number :
ATXMEGA16
Device Core :
AVR
Number of Timers/Counters :
4
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
1K x 8
Factory Lead Time :
4 Weeks
Number of I/Os :
34 I/O
Base Product Number :
ATXMEGA16
Package / Case :
49-VFBGA
Has ADC :
Number of ADC Channels :
16 Channel
Core Processor :
AVR
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
CPU Family :
AVR RISC
Number of Terminals :
49
Package :
Tray
Series :
AVR® XMEGA® C4
Interface Type :
I2C, SPI, USART, USB
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminations :
49
ROM (words) :
8192
Core Size :
8/16-Bit
Additional Feature :
ITS ALSO OPERATES AT 1.6V AT 12 MHZ
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
DAC Channels :
No
JESD-30 Code :
S-PBGA-B49
Power Supplies :
1.8/3.3V
Product Status :
Active
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Frequency :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
RAM (bytes) :
2048
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Qualification Status :
Not Qualified
ROM Programmability :
Flash
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Bit Size :
16
Number of I/O :
34
RAM Size :
2K x 8
RoHS :
N
Tradename :
XMEGA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
Internal
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
Supplier Device Package :
49-VFBGA (5x5)
Mounting Style :
SMD/SMT
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
PWM Channels :
Terminal Form :
Ball
Number of I/O Lines :
34
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.6V~3.6V
Package Shape :
Square
Width :
5 mm
Temperature Grade :
Industrial
Supply Current-Max :
12 mA
Data Converter :
A/D 16x12b
Surface Mount :
Length :
5mm
Mounting Type :
Seated Height-Max :
1 mm
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Brand :
Microchip Technology
Terminal Position :
BOTTOM
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Terminal Pitch :
0.65mm