ATV66SM8T36CA-HF
Mfr.Part #
ATV66SM8T36CA-HF
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 36VWM 26VC
Polarity :
Bidirectional
Working Voltage :
36 V
Details
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Bidirectional Channels :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
114A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Clamping Voltage :
58.1 V
Breakdown Voltage :
40 V
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)