ATV66SM8T30A-HF
Mfr.Part #
ATV66SM8T30A-HF
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 30VWM 26VC
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
136A
DO-218AB
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Unidirectional Channels :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Breakdown Voltage :
33.3 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
48.4V
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)
Working Voltage :
30 V
Clamping Voltage :
48.4 V