ATV66SM8T28CA-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV66SM8T28CA-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-218AB
Datasheet
Download
Description
AUTOMOTIVE DIODE TVS 28VWM 26VC
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Breakdown Voltage :
31.1 V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Polarity :
Bidirectional
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Bidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Type :
Zener
Working Voltage :
28 V
Power - Peak Pulse :
6600W (6.6kW)
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
RoHS :
Details
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
45.4 V
Supplier Device Package :
DO-218AB
Brand :
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Number of Channels :
1 Channel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
145A
Packaging :
Reel
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
45.4V