ATV02W171-HF
Mfr.Part #
ATV02W171-HF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SOD123
Clamping Voltage :
275V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
730mA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Unidirectional Channels :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
30
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
0.4W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Pulse Power :
200W