ATV02W170-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV02W170-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Series :
Automotive, AEC-Q101
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
27.6V
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SOD-123F
Peak Pulse Power :
200W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Flat
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V
Reverse Standoff Voltage :
17V
Peak Pulse Current :
7.25A
Power Dissipation-Max :
0.4W
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.25A
Type :
Zener
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ