ATV02W140-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATV02W140-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
SOD-123F
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.62A
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Peak Pulse Power :
200W
Power Dissipation-Max :
0.4W
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Automotive, AEC-Q101
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Automotive
Package / Case :
SOD-123F
Peak Pulse Current :
8.62A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Flat
Reverse Standoff Voltage :
14V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
23.2V