ATSAMA5D33A-CUR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATSAMA5D33A-CUR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
324-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 160KB ROM 324LFBGA
Stock
829
In Stock :
829
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microprocessors
Integrated Cache :
yes
Base Product Number :
ATSAMA5
Memory Size :
160kB
RoHS :
Details
Package Shape :
Square
Width :
15 mm
Microchip
Number of Terminals :
324
Product Type :
Microprocessors - MPU
Number of Cores :
1 Core
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Security Features :
AES, SHA, TDES, TRNG
Series :
SAMA5D3
Seated Height-Max :
1.4 mm
Data Bus Width :
32b
Operating Supply Voltage :
1.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ethernet :
10/100/1000Mbps (1)
Additional Interfaces :
I2C, SPI, SSC, USART
Number of I/Os :
160 I/O
Reach Compliance Code :
Compliant
Core Architecture :
ARM
Speed :
536MHz
Supplier Device Package :
324-LFBGA (15x15)
Terminal Pitch :
0.8 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Subcategory :
Microprocessors - MPU
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
10 Weeks
Interface Type :
2-Wire, Ethernet, CAN, I2C, SPI, UART, USB
Address Bus Width :
26
USB :
USB 2.0 (3)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Display & Interface Controllers :
LCD, Touchscreen
JESD-609 Code :
e1
Bit Size :
32
Number of I/O :
160
RAM Controllers :
LPDDR, LPDDR2, DDR2
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Memory Type :
ROM
Length :
15 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
ATSAMA5D33
Frequency :
536MHz
Package / Case :
324-LFBGA
SATA :
RAM Size :
128kB
Power Supplies :
1.2 V
Number of Timers/Counters :
2
Min Supply Voltage :
1.08V
Low Power Mode :
yes
Product Category :
Supply Current-Max :
124000 mA
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
Temperature Grade :
Industrial
Brand :
Terminal Form :
Ball
JESD-30 Code :
S-PBGA-B324
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - I/O :
1.2V 1.8V 3.3V
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Interfaces :
UART/SPI/CAN/I2C
Technology :
CMOS
Format :
Floating Point
Boundary Scan :
Pbfree Code :
External Data Bus Width :
32
Published :
2015
Co-Processors/DSP :
Graphics Acceleration :
No
Max Supply Voltage :
1.32V
Core Processor :
ARM® Cortex®-A5
Number of Pins :
324
Device Core :
ARM Cortex A5
Datasheets
ATSAMA5D33A-CUR
Microchip Technology ATSAMA5D33A-CUR
0.8 mm ARM® Cortex®-A5 1.2 V 32-bit Microprocessor SAMA5D3 Series ATSAMA5D33 324-Pin 536MHz 324-LFBGA
ATSAMA5D33A-CUR Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 324-LFBGA, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around -40°C~85°C TA. The SAMA5D3 series contains it. A ARM® Cortex®-A5 processor powers this CPU. LPDDR, LPDDR2, DDR2 RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has I2C, SPI, SSC, USART interfaces to serve you better. I/O is run at 1.2V 1.8V 3.3V on this CPU. This is a MICROPROCESSOR, RISC for the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Try searching for variants of the cpu microprocessor with ATSAMA5D33. A 32-Bit architecture is used. CPUs operate at 536MHz Hz. For functions of 324 pins, please refer to the datasheets. A typical Microprocessors - MPU embedded microprocessor. The external data bus width of this CPU is 32. Data can be transferred over 32b bandwidths. A CPU with 1 Core cores. From 1.2V, the micro processor can be used. Datasheets specify that the embedded microprocessor requires 1.2 V power supplies. Suppliers offer a 324-LFBGA (15x15) package. RAM (Random Access Memory) is designed to be 128kB. The CPU can only be supplied with voltage up to 124000 mA. The embedded microprocessor should not be supplied with a voltage higher than 1.32V. 1.08V should be the lowest voltage fed to the CPU microprocessor. 160 I/Os are used by CPU programs to transfer data. 160kB is the size of the CPU's memory. It is possible to tell how busy the CPU is by using 2 counters.