ATSAM4N16CA-AU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATSAM4N16CA-AU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Product Category :
ARM Microcontrollers - MCU
Qualification Status :
Not Qualified
Core Size :
32-Bit
Number of Timers/Counters :
6
Additional Feature :
ALSO HAVING 8 KBYTES ROM WITH EMBEDDED BOOT LOADER AND 3-USART SUPPORTS SPI.
Base Product Number :
ATSAM4N
Microchip
Connectivity :
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
ROM Programmability :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
14 mm
Has ADC :
yes
Number of Terminals :
100
Frequency :
100MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
PWM Channels :
yes
Number of Bits :
32
Packaging :
Tray
Package Shape :
Square
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O Lines :
79
Length :
14mm
Bit Size :
32
Base Part Number :
ATSAM4N16
CPU Family :
CORTEX-M4
Number of I/Os :
79 I/O
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.08V
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 1x10b
Package / Case :
100-LQFP
Memory Size :
1Mb
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Product Type :
ARM Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
Device Core :
ARM Cortex M4
Product Status :
Active
Surface Mount :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
1.2V
ROM (words) :
Number of Terminations :
100
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.62V~3.6V
Published :
Pbfree Code :
Series :
SAM4N
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
32b
Core Architecture :
ARM
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
EEPROM Size :
Mount :
Surface Mount
Number of I/O :
79
Terminal Form :
Gull wing
Temperature Grade :
Industrial
RAM Size :
80K x 8
Watchdog Timer :
Contact Plating :
Tin
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 1x10b
DMA Channels :
Mounting Type :
Power Supplies :
1.2V
REACH SVHC :
No SVHC
Number of ADC Channels :
16 Channel
RAM (bytes) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Package :
Tray
Seated Height-Max :
1.6 mm
Speed :
100MHz