ATMEGA88-20AU
Mfr.Part #
ATMEGA88-20AU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
32-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Product :
MCU
Number of I/Os :
23
Max Frequency :
20 MHz
Terminal Position :
QUAD
Number of Programmable I/O :
23
Series :
AVR® ATmega
Data Converters :
A/D 8x10b
Enclosure :
TQFP 32 (7x7)
DAC Resolution :
Max Operating Temperature :
85 °C
Package Shape :
Square
PWM Channels :
yes
RAM Size :
1K x 8
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Terminals :
32
Memory Size :
8kB
Height Seated (Max) :
1.2mm
Min Supply Voltage :
2.7 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
No
Program Memory Size :
8KB 4K x 16
Surface Mount :
yes
Frequency :
20MHz
AVR
Radiation Hardening :
No
Number of External Interrupts :
2
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
3/5 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Interfaces :
SPI/TWI/USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
1.05 mm (Max)
Mount :
Surface Mount
Supply Current-Max :
12 mA
RAM (bytes) :
Has ADC :
Boundary Scan :
Max. operating temperature :
+85°C
Microchip Technology
ROM Programmability :
Flash
Number of Terminations :
32
Temperature Grade :
Industrial
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ROM (words) :
Qualification :
Type :
ATMEGA88-20AUR
Contact Plating :
Tin
Number of Timers :
3
Seated Height-Max :
1.2 mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Number of ADC Channels :
8 Channel
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of I/O Lines :
Oscillator Type :
Internal
Qualification Status :
Not Qualified
Integrated Cache :
Core Size :
8-Bit
Mounting Type :
Max Supply Voltage :
5.5 V
On Chip Program ROM Width :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Package / Case :
32-TQFP
Speed :
20MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Device Core :
AVR
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of I/O :
Bit Size :
8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
CPU Family :
AVR RISC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
ATMEGA88
Memory Type :
EEPROM Size :
512 x 8
JESD-609 Code :
e3
Low Power Mode :
RoHS :
Compliant
Core Architecture :
Data Converter :
A/D 8x10b
Published :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Schedule B :
DAC Channels :
Brand :
Microchip Technology
Pbfree Code :
Watchdog Timer :
Tradename :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Product Number :
ATMEGA88
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
7 mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Format :
FIXED-POINT
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
Number of Serial I/Os :
1
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Bus Width :
8B
Manuf. code :
MCP
Length :
7mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G32
Supply Voltage :
3V