ATMEGA64RFR2-ZUR
Mfr.Part #
ATMEGA64RFR2-ZUR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 64VFQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver ICs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Rate :
2 Mbps
Modulation :
DSSS, O-QPSK
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Bit Size :
8
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
Data Bus Width :
8B
Number of Programmable I/O :
38
Sensitivity :
-100dBm
CPU Family :
AVR RISC
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Device Core :
AVR
Published :
Product Status :
Active
Current - Receiving :
5mA~12.5mA
Base Part Number :
ATMEGA64RFR2
ROM Programmability :
Flash
Terminal Position :
QUAD
Brand :
Program Memory Size :
64 kb
Memory Size :
64kB Flash 2kB EEPROM 8kB SRAM
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Speed :
16 MHz
Temperature Grade :
Industrial
Number of GPIO :
38
Memory Type :
Flash
Max Operating Temperature :
85 °C
Interface :
I2C, SPI, USART
Mount :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminations :
64
Terminal Pitch :
0.5mm
Power - Output :
3.5dBm
Has ADC :
yes
Tradename :
AVR
Max Frequency :
16 MHz
Width :
9 mm
Length :
9 mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
ATMEGA64
Protocol :
ZigBee®
Operating Supply Voltage :
3 V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N64
Data Rate (Max) :
2Mbps
RF Family/Standard :
RoHS :
Compliant
Pbfree Code :
yes
RAM Size :
8kB
Contact Plating :
Tin
GPIO :
35
Power Supplies :
2/3.3V
RAM (bytes) :
Current - Transmitting :
8mA~14.5mA
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of ADC Channels :
8
Number of Pins :
64
Microchip
Surface Mount :
Voltage - Supply :
1.8V~3.6V
Mounting Type :
Number of I/O Lines :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
2.4GHz
PWM Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ROM (words) :
Serial Interfaces :
HCI, I2C, UART
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Timers/Counters :
6
Package Shape :
Square
Number of I/Os :
38 I/O
Program Memory Type :
EEPROM
Product Category :
RF Microcontrollers - MCU
Sensitivity (dBm) :
-100 dBm
Number of Terminals :
Type :
TxRx + MCU
Product Type :
RF Microcontrollers - MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Timers :
5 Timer
Max Supply Voltage :
3.6 V
DMA Channels :
No
Interface Type :
2-Wire, SPI, Serial, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Interfaces :
SPI/TWI/USART
Core Architecture :
Watchdog Timer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
NO LEAD
Datasheets
ATMEGA64RFR2-ZUR
Microchip Technology ATMEGA64RFR2-ZUR
TxRx + MCU 2.4GHz 1.8V~3.6V I2C, JTAG, SPI, USART 2Mbps 5mA~12.5mA - Receiving 8mA~14.5mA - Transmitting DSSS, O-QPSK 64kB Flash 2kB EEPROM 8kB SRAM 35 64-VFQFN Exposed Pad
ATMEGA64RFR2-ZUR Overview
The 64-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.Initially, it emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and a high degree of reliability.In order to provide high reliability, advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used.There are 64 pins on this transceiver RF circuit board.Try searching with ATMEGA64RFR2 to find transceiver variants.The mount is attached to Surface Mount.Supply voltage (Vsup) should be at least 1.8 V for this RF transceiver.A RF transceiver from the well-known -- series of products is being offered here.This system operates at 2.4GHz frequency.
ATMEGA64RFR2-ZUR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
64 pins
Use ATMEGA64RFR2
1.8 V volts