ATMEGA6450-16AUR
Mfr.Part #
ATMEGA6450-16AUR
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Base Product Number :
ATMEGA6450
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pbfree Code :
yes
Core Size :
8-Bit
Bit Size :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Surface Mount :
yes
Seated Height-Max :
1.2 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
14mm
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Number of Pins :
100
Temperature Grade :
Industrial
Interfaces :
SPI/USART/USI
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height Seated (Max) :
1.2mm
CPU Family :
AVR RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package Shape :
Square
Published :
Product Status :
Active
Frequency :
16MHz
Number of I/O Lines :
69
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
EEPROM Size :
2K x 8
Connectivity :
SPI, UART/USART, USI
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
DAC Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
RAM Size :
4K x 8
Microchip
Core Processor :
AVR
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
14 mm
Has ADC :
Series :
AVR® ATmega
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Current-Max :
3 mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
ROM (words) :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converter :
A/D 8x10b
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
16MHz
RAM (bytes) :
Mount :
Program Memory Type :
Flash
Brand :
Tradename :
Number of I/O :
68
Supply Voltage :
5V
Watchdog Timer :
Memory Size :
64KB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Power Supplies :
3/5 V
RoHS :
Details
PWM Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Timers/Counters :
3
Device Core :
Terminal Pitch :
0.5mm