ATMEGA644PV-10MQR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATMEGA644PV-10MQR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Reach Compliance Code :
Compliant
Microchip
Bit Size :
8
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O Lines :
32
Interfaces :
SPI/USART
DMA Channels :
No
Number of Terminals :
44
Base Part Number :
ATMEGA644P
Core Size :
8-Bit
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Package Shape :
Square
Series :
AVR® ATmega
On Chip Program ROM Width :
16
Has ADC :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
44
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
yes
Terminal Pitch :
0.5mm
Pbfree Code :
Seated Height-Max :
1 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
AVR
Core Processor :
AVR
Surface Mount :
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Base Product Number :
ATMEGA644
Oscillator Type :
Internal
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
EEPROM Size :
2K x 8
Number of I/O :
32
RAM Size :
4K x 8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Frequency :
10MHz
Device Core :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 8x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
64KB 32K x 16
Length :
7mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Brand :
Speed :
10MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage :
3V
ROM Programmability :
Flash
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Screening Level :
TS 16949
Height Seated (Max) :
1mm
Published :
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
DAC Channels :
No
Additional Feature :
OPERATES AT 1.8 V MIN @ 4 MHZ
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
7 Weeks
Width :
7 mm