ATMEGA48PV-10MMUR
Mfr.Part #
ATMEGA48PV-10MMUR
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Number of Pins :
28
Memory Size :
3kB
Width :
4 mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Seated Height-Max :
1 mm
Supply Current-Max :
9 mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
4MHz
Length :
4mm
Number of I/O :
23
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Speed :
10 MHz
Contact Plating :
Tin
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of I/O Lines :
23
Pbfree Code :
yes
Device Core :
Number of Timers/Counters :
3
Memory Type :
FLASH, OTP
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Number of Terminals :
28
Height Seated (Max) :
1mm
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Terminal Pitch :
0.45mm
Supplier Device Package :
28-VQFN (4x4)
RAM (bytes) :
512
A/D 8x10b
ROM Programmability :
Flash
RAM Size :
512 x 8
Base Part Number :
ATMEGA48P
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage :
4.5V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Power Supplies :
2/5V
Watchdog Timer :
Base Product Number :
ATMEGA48
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
28-VFQFN Exposed Pad
SMD/SMT
Interfaces :
SPI/USART
AVR® ATmega
Datasheets
ATMEGA48PV-10MMUR
Atmel (Microchip Technology) ATMEGA48PV-10MMUR
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATMEGA48PV-10MMUR Overview
ATMEGA48PV-10MMUR Features
  • 8-bit AVR Microcontroller
  • 4KB ISP flash memory
  • 512 bytes EEPROM
  • 512 bytes SRAM
  • 10 MIPS throughput at 10 MHz