ATMEGA48P-20MMU
Mfr.Part #
ATMEGA48P-20MMU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
28-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN
Stock
524
In Stock :
524
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Supply Voltage :
5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pin Count :
28
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Program Memory Size :
4KB 2K x 16
Terminal Pitch :
0.45mm
Number of I/O :
23
Memory Size :
4kB
Product Status :
Active
Clock Speed :
20
Adc Channels :
AVR
Flash Memory :
4
Height :
950μm
HTS Code :
Supply Current-Max :
9 mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
SPI/TWI/USART
Number of Timers/Counters :
3
8
Number of I/Os :
23 I/O
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I2C Channels :
1
Package / Case :
28-VFQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Core Architecture :
AVR
Device Core :
Number of Terminals :
28
Qualification Status :
Not Qualified
Radiation Hardening :
No
RAM (bytes) :
512
Base Part Number :
ATMEGA48P
Package :
Tray
Watchdog Timer :
Width :
4.05mm
Seated Height-Max :
1 mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Supplier Device Package :
28-VQFN (4x4)
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Frequency :
20MHz
Power Supplies :
3/5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Product :
MCU
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Terminal Form :
NO LEAD
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
1997
Number of PWM Channels :
6
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Number of I/O Lines :
23
RAM Size :
512 x 8
QUAD
Number of ADC Channels :
DMA Channels :
No
Can :
0
EEPROM Size :
256 x 8
On Chip Program ROM Width :
16
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of SPI Channels :
2
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Resolution :
Packaging :
Tray
Speed :
20MHz
ROM (words) :
Base Product Number :
ATMEGA48
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tradename :
Adc Resolution :
10
Length :
4.05mm