ATMEGA169P-16MU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATMEGA169P-16MU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
DAC Channels :
yes
RAM Size :
1K x 8
Number of I/Os :
54 I/O
Tradename :
AVR
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature Classification :
Industrial
DMA Channels :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mount :
Surface Mount
Core Processor :
AVR
Programmable :
yes
Power Supplies :
3/5 V
Base Product Number :
ATMEGA169
RAM (bytes) :
Operating Temperature (Max) :
85C
Data Converter :
A/D 8x10b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O Lines :
54
Qualification :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7V SUPPLY AT 8 MHZ
RoHS :
Details
Number of Pins :
64
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Watchdog Timer :
Microchip
ROM (words) :
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Terminal Position :
QUAD
Seated Height-Max :
1 mm
Frequency :
16MHz
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Memory Size :
16kB
Width :
9 mm
Number of ADC Channels :
8 Channel
Package Shape :
Square
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Base Part Number :
ATMEGA169P
Interfaces :
I2C, SPI, USART
Has ADC :
Series :
AVR® ATmega
Interface :
SPI, UART, USART
Speed :
16MHz
ROM Programmability :
Flash
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Interface Type :
SPI/USART
Mounting :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Number of Timers/Counters :
3
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
64
Terminal Form :
NO LEAD
PWM Channels :
Number of I/O :
54
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Device Core Size :
8(b)
Rad Hardened :
Device Core :
Data Converters :
A/D 8x10b
Total Internal Ram Size :
1KB(kB)
Bit Size :
8
Clock Freq :
Package :
Tray
Product :
MCU
Package Type :
MLF EP
Height :
0.88 mm
# I/Os (Max) :
53
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Pbfree Code :
Number of Timers - General Purpose :
3
Terminal Pitch :
0.5mm
Program Memory Type :
Flash
Length :
9mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of Terminals :
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Supply Current-Max :
9.5 mA
EEPROM Size :
512 x 8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
8B
CPU Family :
AVR RISC
JESD-30 Code :
S-XQCC-N64
Core Size :
8-Bit
Instruction Set Architecture :
RISC
Operating Supply Voltage (Min) :
2.7(V)
Temperature Grade :
Industrial
Connectivity :
SPI, UART/USART, USI
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Operating Temperature (Min) :
-40C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Access Time :
16 μs
Supply Voltage :
3V
Datasheets
ATMEGA169P-16MU
Atmel (Microchip Technology) ATMEGA169P-16MU
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATMEGA169P-16MU Overview
The ATMEGA169P-16MU, a robust 8-bit microcontroller from Atmel (Microchip Technology), stands out in the vast field of Microcontrollers due to its advanced capabilities and reliability. This device is equipped with 16KB of flash memory, providing substantial space for application code. Engineered for efficiency and performance, the ATMEGA169P-16MU operates at a maximum frequency of 16MHz, offering precision and the ability to handle complex tasks effectively. Designed in a compact 64-QFN package, it meets the increasing demands for smaller and more energy-efficient components in electronic design. This Microcontroller is ideal for developers looking for a versatile and powerful chip that can drive a wide range of applications while maintaining power efficiency and cost-effectiveness.
ATMEGA169P-16MU Features
The ATMEGA169P-16MU Microcontroller features a rich set of capabilities including:
  • 16KB of in-system programmable flash
  • 512 bytes of EEPROM
  • 1KB SRAM
  • Up to 16 MHz clock speed