ATMEGA168V-10MU
Mfr.Part #
ATMEGA168V-10MU
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of PWM Channels :
6
Format :
FIXED-POINT
Number of Timers/Counters :
3
Has ADC :
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N32
Pbfree Code :
yes
Boundary Scan :
No
Data Converter :
A/D 8x10b
Termination :
SMD/SMT
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminals :
32
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
On Chip Data RAM Width :
8
Tradename :
AVR
Terminal Form :
NO LEAD
Supply Current-Max :
12 mA
Number of Pins :
32
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Number of Timers :
3
DAC Resolution :
PWM Channels :
Base Part Number :
ATMega168
Access Time :
10 μs
Package Shape :
Square
ROM Programmability :
Flash
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Bit Size :
8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
20 MHz
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
8-Bit
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Integrated Cache :
No
RAM (words) :
512
EEPROM Size :
512 x 8
Product :
MCU
Device Core :
AVR
Temperature Grade :
Industrial
Memory Size :
16kB
Density :
128 kb
Reach Compliance Code :
Compliant
16KB 8K x 16
Low Power Mode :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
5.1mm
Terminal Position :
QUAD
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
2/5V
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage :
3V
Number of Serial I/Os :
1
Oscillator Type :
Internal
Number of ADC Channels :
Number of I/O Lines :
23
Interfaces :
SPI/TWI/USART
Package :
Tray
Frequency :
10MHz
Number of External Interrupts :
2
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I2C Channels :
1
Watchdog Timer :
Seated Height-Max :
1 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Base Product Number :
ATMega168
Microchip
Width :
5.1mm
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Number of Terminations :
On Chip Program ROM Width :
16
ROM (words) :
Packaging :
Tray
Height :
1mm
DAC Channels :
Number of I/Os :
23 I/O
Radiation Hardening :
Core Processor :
CPU Family :
AVR RISC
Interface :
2-Wire, I2C, SPI, Serial, UART, USART
Program Memory Type :
Flash
RoHS :
Details
RAM (bytes) :
Interface Type :
I2C, SPI, USART
DMA Channels :
Datasheets
ATMEGA168V-10MU
Microchip Technology ATMEGA168V-10MU
Microcontrollers Microchip Technology ATMEGA168V-10MU Overview
The ATMEGA168V-10MU from Microchip Technology stands out as a highly efficient and reliable microcontroller, designed to meet the demanding requirements of embedded systems. As part of the renowned ATmega series, this 8-bit MCU integrates 16KB of flash memory, providing ample space for application code and data storage. Engineered for versatility, it operates at up to 10 MHz with a voltage range of 1.8V to 5.5V, making it particularly suitable for battery-operated and portable devices where power consumption is critical. The compact 32-VQFN package ensures that this microcontroller can be incorporated into space-constrained designs, maintaining a small footprint while delivering robust performance. The Microcontrollers Microchip Technology ATMEGA168V-10MU is an exemplary choice for developers looking to balance power efficiency with high functionality.
ATMEGA168V-10MU Features
  • 8-bit AVR Microcontroller
  • 16KB ISP flash memory
  • 10 MHz maximum frequency
  • Operating voltage: 1.8V-5.5V