ATMEGA168PV-10ANR
Mfr.Part #
ATMEGA168PV-10ANR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
32-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Min Supply Voltage :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Number of Timers/Counters :
3
Max Supply Voltage :
5.5V
Frequency :
4MHz
Core Architecture :
3 (168 Hours)
Min Operating Temperature :
-40°C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package / Case :
32-TQFP
Memory Size :
3.5kB
1K x 8
Memory Type :
Base Part Number :
ATMEGA168P
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Mount :
Surface Mount
Speed :
10MHz
A/D 8x10b
Max Operating Temperature :
85°C