ATMEGA168P-20AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATMEGA168P-20AN
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package / Case
32-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Stock
563
In Stock :
563
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Style :
SMD/SMT
Tradename :
AVR
Series :
AVR® ATmega
Number of I/O Lines :
23
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
32-TQFP
Product Status :
Active
Bit Size :
8
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
1K x 8
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
ROM Programmability :
Flash
Data Bus Width :
8B
Temperature Grade :
Industrial
Frequency :
20MHz
DMA Channels :
No
Interfaces :
SPI/TWI/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
32
DAC Channels :
No
EEPROM Size :
512 x 8
Base Product Number :
ATMega168
Memory Size :
16kB
Package Shape :
Square
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Has ADC :
yes
Product :
MCU
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
7 mm
On Chip Program ROM Width :
16
Number of Pins :
32
Data Converters :
A/D 8x10b
Base Part Number :
ATMEGA168P
Reach Compliance Code :
Compliant
Device Core :
AVR
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Oscillator Type :
Internal
Screening Level :
TS 16949
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Terminals :
Packaging :
Tray
Core Processor :
Program Memory Type :
Flash
Length :
7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Package :
Tray
Pbfree Code :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G32
Core Size :
8-Bit
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1.2mm
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.8mm
RoHS :
Details
Published :
1997
Number of I/O :
23
Program Memory Size :
16KB 8K x 16
Speed :
20MHz
Factory Lead Time :
4 Weeks
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Brand :
Microchip Technology / Atmel
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Data Converter :
A/D 8x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Datasheets
ATMEGA168P-20AN
Atmel (Microchip Technology) ATMEGA168P-20AN
Microcontrollers Atmel (Microchip Technology) ATMEGA168P-20AN Overview
ATMEGA168P-20AN Features
The ATMEGA168P-20AN boasts several key features that make it adaptable and efficient for demanding applications. These include its 20 MHz maximum operating frequency, a variety of programmable serial USART, and multiple power-saving modes. It supports SPI and I2C communication protocols and has extensive interrupt and wakeup functionality. Its robust design includes analog comparators, multiple timers/counters, and PWM channels, providing enhanced functionality for embedded systems.