ATM06-12SB-SR1BK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATM06-12SB-SR1BK
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
CONN PLUG HSG 12POS
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Type :
12-Way
Insulation :
Insulated
Insulation Resistance :
1000 MOhms
Voltage Rating :
Contact Type :
Socket
Fastening Type :
Latch Lock
Row Spacing :
Product Status :
Active
Product :
Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67
Features :
Sealed, Strain Relief
Mounting Angle :
Straight
Contact Plating :
Product Category :
Automotive Connectors
Current Rating :
7.5A
IP Rating :
IP67
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Accessory Type :
Housing Material :
Thermoplastic (TP)
Color :
Black
Product Type :
Automotive Connectors
Package :
Bulk
Gender :
PLUG
Termination Style :
Number of Rows :
2 Row
Subcategory :
For Use With :
Amphenol ATM Series Size 20 Automotive Socket Contacts
Amphenol
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Series :
ATM
Pitch :
Contact Termination :
Crimp
Connector Type :
PLUG
Brand :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
12 Position