ATFC-0402-4N7B-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATFC-0402-4N7B-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7NH 320MA 650MOHM SM
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Shielded :
No
Product Length :
1 mm
Package Width :
0.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 45 C
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Type :
Thin Film
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
85 °C
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Material - Core :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
0.015 (0.37mm)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
320mA
Inductance Tolerance :
± 0.1nH
Tolerance :
±0.1nH
Self Resonant Frequency :
6 GHz
Current Rating :
320mA
Mounting Style :
PCB Mount
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
650mOhm Max
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
500MHz
Packing Method :
Tape, Paper
DC Resistance :
0.65 Ω
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Width :
0.5 mm
Inductance-Nom (L) :
0.0047 µH
Product :
RF Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Saturation (Isat) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Case/Size Code :
0402
Min Operating Temperature :
-40 °C
Inductance :
4.7nH
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height :
0.32 mm
Length :
1 mm
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Rated Current-Max :
0.32A
Special Feature :
0.1NH IS THE TOLERANCE
Product Type :
Fixed Inductors
Brand :
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
ATFC-0402
Package Height :
0.32 mm
Operating Temperature :
-45°C~85°C
Ratings :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Product Width :
0.5 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Termination :
Standard
Number of Functions :
1
Package Length :
1 mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Factory Lead Time :
11 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Core Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Chip
Supplier Device Package :
Product Category :
RF Inductors - SMD
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation :
Q Factor :
13
Datasheets
ATFC-0402-4N7B-T
Abracon ATFC-0402-4N7B-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD