ATFC-0402-2N2B-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATFC-0402-2N2B-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2NH 440MA 350MOHM SM
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
8000(MHz)
Military Standard :
Not Required
Number of Terminals :
2
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Tolerance (+ or -) :
0.1nH
Termination :
Standard
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Thin Film
Package Width :
0.5 mm
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Published :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
0.0022 µH
Case Size :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Brand :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Length (mm) :
1.05(mm)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Inductance Frequency - Test :
500kHz
Inductance :
2.2nH
Core Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Height :
0.32 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Failure Rate :
Not Required
Ratings :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Q :
13
Case/Size Code :
Current Rating (Amps) :
440mA
Product :
RF Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Product Depth (mm) :
0.55(mm)
Technology :
Thin Film
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Shielded :
No
Current - Saturation (Isat) :
Package Height :
0.32 mm
DC Resistance :
0.35(ohm)
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
RF Inductors - SMD
Series :
ATFC-0402
Length :
1 mm
Special Feature :
0.1NH IS THE TOLERANCE
Rated Current-Max :
0.44A
Packing Method :
Tape, Paper
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.1nH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Current - Saturation :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
HTS Code :
Construction :
Chip
Saturation Current :
Package Length :
1 mm
Diameter :
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Current :
440(mA)
Height - Seated (Max) :
0.015 (0.37mm)
Rad Hardened :
No
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 45 C
Material - Core :
Ceramic
Width :
0.5 mm
ECCN Code :
EAR99
Product Height (mm) :
0.37(mm)
Test Frequency :
500MHz
Product Status :
Active
Current Rating :
440mA
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-45°C~85°C
RoHS :
Details
Datasheets
ATFC-0402-2N2B-T
Abracon ATFC-0402-2N2B-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD