ATFC-0201HQ-3N9B-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ATFC-0201HQ-3N9B-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9NH 350MA 400MOHM SM
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
6 MHz
Length :
609.6μm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Q Factor :
14
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Saturation Current :
Case Code (Imperial) :
Product Width :
0.3
Inductance :
3.9nH
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
RoHS :
Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.011 0.28mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Current Rating (Amps) :
350mA
Current - Saturation :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
RF Inductors - SMD
Width :
304.8μm
Case Code (Metric) :
Current - Saturation (Isat) :
Max DC Current :
350mA
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating :
350mA
Product Length :
0.6
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Q @ Freq :
14 @ 500MHz
Supplier Device Package :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±0.1nH
Diameter :
Brand :
Inductance Tolerance :
0.1
Mount :
Surface Mount
Series :
ATFC-0201HQ
Ratings :
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Thin Film
Composition :
Thin Film
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Height :
230μm
Core Material :
Alumina, Ceramic
Test Frequency :
500MHz
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
Material - Core :
Ceramic
Packaging :
Cut Tape (CT)
Product :
RF Inductors
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Abracon ATFC-0201HQ-3N9B-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD